Strona
  Strona główna
  Galeria
  Galeria 2018-2020
 
  Galeria 2018
  Galeria 2019
  Galeria 2020
  O Cechu
  Historia Cechu
  Organy Cechu
  Kontakt i lokalizacja
  Czasopismo Rzemieślnik
  Statut
  BIP
  Teatr & Studio
  Maszoperia Art
  Usługi
  Doradztwo podatkowe
  Doradztwo prawne
  Doradztwo finansowe
  Wynajem pomieszczeń
  Zrzeszeni
  Przystąp do nas
  Firmy zrzeszone
  Gdyńskie rzemiosło
  Karol Kowalski Mistrzem Rzemiosł Artystycznych 2013
  Leszek Jerzy Sobiech Mistrzem Rzemiosł Artystycznych 2015
  Bursztynowy Ołtarz w bazylice Św. Brygidy w Gdańsku w wykonaniu m.in. gdyńskich rzemieślników
  Święto Rzemiosła - jubileusz 90-lecia gdyńskich Cechów Rzemieślniczych
  Stanisław Marszałek wyróżniony KRYSZTAŁOWĄ RÓŻĄ - 23.11.2019
  Konkursy
  XV Otwarty Konkurs Fryzjerstwa Artystycznego Gdynia czerwiec 2020 został odwołany
  Rzemieślnicza nauka zawodu oraz egzaminy
  (1) Nauka zawodu w rzemiośle oraz wykazy firm szkolących
  Wykaz firm szkolących - Zawody Różne
  (3) Informacje dla uczniów
  (4) Opłaty egzaminacyjne oraz wytyczne dot. przeprowadzania egzaminów
  (5) Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdyni
  Ważne strony WWW
  Obowiązki posiadacza odpadów
  Zasada Jednego Okienka przy rejestracji i prowadzeniu firmy
  Pozostałe
  Rzetelna firma
  Komunikat Cookies

Karol Kowalski Mistrzem Rzemiosł Artystycznych 2013

 

Karol Kowalski Mistrzem Rzemiosł Artystycznych

We wtorek 28 maja 2013 r. , 20 osób zostało uhonorowanych przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego tytułami "Mistrz Rzemiosł Artystycznych". Tradycja przyznawania tych wyróżnień została reaktywowana po 23 latach przerwy.

Tytuł honorowy "Mistrz Rzemiosł Artystycznych" przyznawany jest przez ministra "rzemieślnikom posiadającym znaczący i uznany dorobek w zakresie wytwarzania, odtwarzania, naprawy i konserwacji przedmiotów o charakterze artystycznym lub zabytkowym" - jak napisano w regulaminie wyróżnienia.

Podczas  uroczystości minister Zdrojewski podkreślił, że w ostatnich latach kilku rzemieślników zostało uhonorowanych odznaczeniem dla artystów - medalem Gloria Artis, ale dobrze się stało, że reaktywowano odznaczenie przeznaczone specjalnie dla rzemieślników. W ten sposób promowane będą zawody rzadkie i często zanikające, ale ważne dla polskiej kultury, a także osoby, które poprzez swoją pracę i dzieła są ambasadorami polskiej kultury i dziedzictwa.

Wśród nagrodzonych dwudziestu rzemieślników byli m.in. jubiler, zegarmistrz, tapicer, rusznikarz, introligator, pozłotnik. W sali warszawskiego Zamku Królewskiego, gdzie odbywała się uroczystość wręczenia dyplomów, wystawiono prace niektórych nagrodzonych.

Jednym z nagrodzonych został członek gdyńskiego Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości - Karol Kowalski

- relacja z uroczystości na stronie internetowej Uwaga ! Kliknięcie na obrazek otworzy nowe okno przegladarki.

Współwłaściciel firmy „Amber, Silver, Gold” Pan Karol Kowalski posiada trzy dyplomy mistrzowskie w złotnictwie, grawerstwie i bursztynnictwie. Od niespełna 30 lat szkoli uczniów w rzemiośle.

Uczniowie Karola Kowalskiego jak i on sam osiągali i osiągają bezprzykładne w skali kraju sukcesy na konkursach krajowych i zagranicznych. Zdobywali nagrody na konkursach organizowanych w ramach targów: „Złoto, Srebro, Czas”, „Amberif” i „Ambermart”. Nie tylko uczniowie, ale także czeladnicy i mistrzowie, którzy „wyszli spod reki” Karola Kowalskiego są od lat zdobywcami najwyższych nagród na konkursach jubilerskich.

W 2007 roku Karol Kowalski otrzymał tytuł „Złotnika roku” i został nagrodzony Medalem Św. Eligiusza, najwyższym odznaczeniem branży przyznawanym przez kapitułę złożona wyłącznie z najbardziej doświadczonych mistrzów w rzemiośle. Był również wielokrotnie nagradzany przez Prezydentów Gdyni i Gdańska.

Karol Kowalski nie ogranicza się tylko do aktywnej pracy zawodowej i szkolenia następców, jest także zaangażowanym społecznikiem. Był Prezesem Zarządu – Starszym Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni, jest przewodniczącym Komisji Branżowych w Cechu, w Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej i wiceprzewodniczącym Ogólnopolskiej Komisji Branżowej Związku Rzemiosła Polskiego. Od lat zasiada w Komisjach Egzaminacyjnych i organizuje pokazy i konkursy branżowe we współpracy z kolegami z krajów nadbałtyckich. Otrzymał rzadko nadawany dyplom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, od lat sponsoruje Konkurs 8 Wspaniałych organizowany przez Urząd Miasta Gdyni, oraz jest członkiem Zarządu Klubu Sportowego „Galeon”, gdzie opiekuje się najzdolniejszą młodzieżą.

 


Firmy zrzeszone:
  AUTO-GEO-TEST
  CITROËN KONWIŃSKI
  DIESEL - SERVICE
  PPHU PRECYZJA
 
 
© Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni Realizacja: CIS NEPHAX Kreacja & Informatyka