WSPÓLNE OŚWIADCZENIEGdańsk, 15 stycznia 2021 roku
Pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji
Pan Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii
Panie/ Panowie Posłowie Sejmu RP reprezentujący wyborców z województwa pomorskiego
Panowie Senatorowie RP reprezentujący wyborców z województwa pomorskiego
Pan Adam Abramowicz, Rzecznik
Małych i Średnich Przedsiębiorców
Szanowni Państwo,
Działając w imieniu reprezentowanych przez nas organizacji pracodawców
z województwa pomorskiego, po analizie obszarów i instrumentów wsparcia udzielonego
w poszczególnych Tarczach przez rząd, jak również w wyniku oceny sytuacji przedsiębiorców zrzeszonych w naszych organizacjach, zwracamy się do Państwa z apelem dotyczącym następujących spraw.
- Nieustannie apelujemy o odstąpienie w przyznawaniu pomocy od kryterium PKD. Wnosimy o przyjęcie klucza spadku przychodów spowodowanego COVID-19 jako podstawowego kryterium udzielania pomocy. Zastosowanie klucza PKD powoduje bowiem pominięcie wielu branż, które funkcjonują w innych obszarach niż te objęte pomocą ze względu na specyfikę swojej działalności, czy powiązań gospodarczych, a znacząco ucierpiały na skutek pandemii i znajdują się na granicy upadłości. W wyniku braku spójności pomiędzy kolejnymi aktami prawnymi, poszczególne branże pojawiają się w nich lub znikają, a niektóre mimo ciągłych monitów do dziś nie zostały objęte żadną pomocą.
Przykładami niech będą następujące PKD:
47.77.Z – sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, to głównie mali przedsiębiorcy z galerii handlowych nie mogący prowadzić działalności inaczej niż stacjonarnie, którzy nie zostali objęci pomocą, mimo zamykania galerii handlowych i jednocześnie objęcia pomocą tylko wybranych podmiotów działających na terenie galerii. Problem małych przedsiębiorców dotyczy też PKD 74.90.Z (pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana), którzy jako pośrednicy handlowi prowadzą np. sklepy jubilerskie (np. sieć YES która nie jest siecią właścicielską lecz obsługiwana przez firmy o wymienionych PKD) – zamknięte
w galeriach handlowych, a nie objęte pomocą.
85.59.A - działalność szkół językowych to PKD który jest w np. tarczy 6.0 czyli ustawodawca wie, że ta branża ma problem, nie został jednak objęty pomocą z tarczy 2.0 PFR. Branża szkół językowych bardzo ucierpiała na skutek pandemii głównie z powodu braku możliwości odbywania zajęć w formie stacjonarnej, a w szczególności w większych kilkunastoosobowych grupach, które są dla szkół językowych najbardziej dochodowe. Zajęcia zdalne są przez klientów bardzo słabo oceniane, szczególnie te dla dzieci, ponieważ dzieci zbyt wiele czasu spędzają przed komputerami z powodu nauki zdalnej w szkołach publicznych. Z rynku już w tej chwili zniknęła znaczna część szkół językowych, a te które nadal utrzymują się na rynku
- w 2020 roku osiągnęły przychody niższe nawet o 60% w porównaniu do 2019 roku.
55.20.Z – obiekty noclegowe, turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania – to grupa przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości świadczenia usług od 7 listopada 2020 r. W tym przypadku zaistniała sytuacja odwrotna jak w poprzednim, tj. kod ten znalazł się
w tarczy 2.0 PFR, natomiast nie widnieje w katalogu kodów tarczy 6.0.
50.10.Z – transport morski przybrzeżny pasażerski – dotyczy łódek i stateczków przewożących turystów, w tym np. transportu turystów drogami wodnymi – zwiedzania np. Gdańska
i terenów postoczniowych. Pod takim PKD działają m.in. przedsiębiorstwa ekonomii społecznej (brak przychodów wiosną, spadek latem i całkowite zamrożenie na koniec sezonu, tj. do listopada), oraz pozostałe jednostki komercyjnej białej floty przewożącej turystów (tj. ruch m.in. związany z wycieczkami szkolnymi). W tej grupie spadek przychodów dochodzi do 100%.
Od początku pandemii apelujemy o odejście od kryterium PKD, kierując swoje postulaty do władz centralnych, parlamentarzystów, Rzecznika MŚP. Działamy również poprzez centralne struktury naszych organizacji. Nasze apele spotykają się z obojętnością i trwaniem przy dotychczasowych kryteriach, co z naszego punktu widzenia generuje zamęt i spycha wiele firm, szczególnie mikro i małych, na margines i odcina je od pomocy. Te nieliczne przykłady to dowód na nieprzystawanie do sytuacji kryterium jakim jest kod PKD. Posługiwanie się tym kryterium spowoduje niestety w wielu przypadkach upadłości całkowicie niezawinione przez przedsiębiorców, a będące wynikiem decyzji zewnętrznych i niezależnych od firm.
- Drugi temat niniejszego Apelu dotyczy właśnie skutków dla przedsiębiorców wynikających
z decyzji rządu o zamykaniu branż, lockdownie, błędach w kryteriach dostępności instrumentów pomocowych. Skutkiem najpoważniejszym będzie postawienie podmiotów w stan upadłości lub po wniosku o postawienie w stan upadłości odmowa prowadzenia postępowania z uwagi na brak środków w podmiocie (na pokrycie kosztów postępowania).
Wzorowo prowadzone podmioty, w sposób całkowicie niezawiniony przez właścicieli, menedżment, pracowników – upadną powodując: wieloletnie sprawy sądowe, zajęcia komornicze zarówno majątku firm jak i prywatnego majątku przedsiębiorców.
Utrata dorobku całego życia, utrata dobrego imienia, kryzysy psychiczne, depresja
i niszczenie życia rodzin będą efektami decyzji, które podjęto za firmy. To niedopuszczalne, że w sposób całkowicie niezawiniony wielu ludzi zostanie pozbawionych majątku i dobrego imienia, aby ponieść osobiste konsekwencje decyzji rządowych. Być może po 5, 10 latach niektórzy z przedsiębiorców wygrają spory sądowe. Lecz ich firmy nie zostaną odbudowane. Utracone zdrowie i życie rodzinne nie zostanie przywrócone.
Apelujemy, aby dla wszystkich firm, które z uwagi na pandemię będą zmuszone
do prowadzenia postępowania upadłościowego (na ich wniosek lub wierzycieli) wprowadzić rozwiązania w prawie, które spowodują:
- wyłączenie wszelkiej odpowiedzialności z majątku prywatnego zarządów i właścicieli,
- spłatę zobowiązań firm, wobec których toczą się postepowania upadłościowe
w stosunku do wierzycieli, przez Skarb Państwa (w tym zobowiązań podatkowych
i ZUS),
- wyłączenie odpowiedzialności karno–skarbowej zarządów, właścicieli i pracowników firm, spłatę zobowiązań przedmiotowych firm wobec pracowników przez Skarb Państwa.
Apelujemy do Państwa o pilne interwencje we wskazanych obszarach.
Konsekwentnie zwracamy też uwagę, że podstawą funkcjonowania gospodarki oraz utrzymania miejsc pracy jest przystąpienie rządu do rozmów z branżami, których lockdown dotyczy zarówno bezpośrednio jak i pośrednio. Dialog, wysłuchanie głosu przedsiębiorców
i wspólne wypracowanie rozwiązań mogących chronić zdrowie Polaków z jednoczesnym odmrożeniem działalności firm – jest możliwe. Przedsięwzięcie takie wymaga jednak rozmów
i pracy nad sensownymi rozwiązaniami wspólnie z przedsiębiorcami. Nam jako organizacjom
i przedsiębiorcom permanentnie brakuje dialogu, otwarcia na nasze postulaty i przyjęcia, że po naszej stronie jest wiedza i doświadczenie w zakresie tego co dotyczy życia naszych firm.
Jednocześnie wyrażamy nasze zdecydowane poparcie dla stanowiska Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Pana Adama Abramowicza, z dn. 7 stycznia 2021 r., skierowanego do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w którym zawarto postulat, aby branże nieobjęte w wykazie PKD miały możliwość skorzystania z obydwu tarcz w przypadku drastycznego spadku obrotów. Zgadzamy się również z Rzecznikiem MSP, że niezwykle ważne jest, aby wszyscy przedsiębiorcy – bez względu na miejsce zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej – byli traktowani przez polski rząd w jednakowy sposób.
Z wyrazami szacunku,
Organizacje pracodawców z województwa pomorskiego:
- Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
(...)
|